Okolice Międzygórza

Kotlina Kłodzka jest największą kotliną górską w Sudetach. Zajmuje rozległy obszar o pofałdowanej powierzchni w kształcie wielkiego trójkąta, o podstawie na północnej stronie, a czubku po stronie południowej. 

Przez Kotlinę przepływa Nysa Kłodzka, która w okolicach Barda przecina malowniczym przełomem na pół Góry Bardzkie. Kotlina Kłodzka zaliczana jest do najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów Polski. Okoliczne góry oferują szeroką ofertę turystyczną, sportową i krajoznawczą. Na terenie kotliny znajduje się ponadto Zespół Uzdrowisk Kłodzkich, będących wizytówką tej okolicy.

Ponadto tutejsze wody mineralne są słynne w całym kraju. Nad kotliną góruje szczyt Czarnej Góry (1205 m n.p.m.) często mylnie branej za Śnieżnik (1425 m n.p.m.), który znajduje się w głębi masywu. W centralnej części kotliny znajduje się główne miasto – Kłodzko, przez które przepływa Nysa Kłodzka. Na jej brzegach znajdują się także: Bardo Śląskie (na północy), oraz, na południu: Bystrzyca Kłodzka, Długopole i Międzylesie. Ponadto do głównych miast Ziemi Kłodzkiej należy zaliczyć Stronie Śląskie, Lądek, Polanicę, Duszniki, Szczytnę, Kudowę, Radków i Nową Rudę.